چگونه یک وب سایت اینترنتی را سئو کنیم

سئو یا همان بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو باعث می شود تا همگام سرچ کاربران وب سایت ما در بین نتایج جایگاه بالاتری داشته باشد و همین امر باعث می شود تا کاربران بیشتر راغب به کلیک بر روی لینک ما شوند. در این مطلب مهمترین نکاتی که می تواند منجر به سئو خوب سایت شود را بررسی می کنیم.
چگونه یک وب سایت اینترنتی را سئو کنیم

در دنیای بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو تغییرات شگرفی را در سالیان اخیر شاهد بوده ایم اما قوانین و استاندارد های پایه ای همچنان بدون تغییر باقی مانده اند.

برای مثال استفاده از کلمات کلیدی خاص برای بالا آمدن در نتایج آن کلمه دیگر کارآمد نیست و منجر به سئو بهینه نمی شود اما استفاده از کلمه کلیدی دقیق همچنان از اساسی ترین نکات سئو خوب می باشد.

با وجود تکنیک های فراوان سئو عملا نمی توانیم به طور دقیق بگوییم که کدام نکات را باید رعایت و کدام را می توانیم با اطمینان خاطر نادیده بگیریم. آیا بک لینک و لینک سازی همچنان کارآمد است؟ نقطه اشتراک سئو و شبکه های اجتماعی چیست؟ چگونه می توانیم عناوینی بنویسیم که کاربران بیشتری جذب کنیم؟

اما سوال اصلی این است که کدام یک از نکات سئو واقعا کاربردی است؟ در این مطلب ۸ نکته اساسی سئو سایت را می خوانیم.

 

۱. تمامی افزونه هایی که سایت را کند می کنند پاک کنیم

سرعت بارگذاری سایت از اساسی ترین نکات برای داشتن سئو حرفه ای می باشد زیرا منجر به سریع ترین باز شدن وب سایت برای کاربر می شود و در دنیای امروزی یک ثانیه جلوتر بودن از رقبا یعنی جایگاه بالاتر نزد موتور های جستجو. وقتی نمی توانیم سایت خود را به سرعت بدست کاربر برسانیم چگونه می توانیم محصول خود را به سرعت تحویل کاربر نهایی دهیم؟

با توجه به گزارش سرویس های تحلیلی، ۴۰٪ از کاربران سایتی را که بیش از ۳ ثانیه زمان باز شدن آن باشد را نادیده گرفته و ۸۰٪ کاربران هیچ وقت به این سایت بر نخواهند گشت.

۱۰ سال پیش در تاریخ ۹ آپریل ۲۰۱۰، گوگل سرعت بارگذاری سایترا به عنوان یکی از مهمترین فاکتور های رتبه بندی وب سایت در نظر گرفت.

برای بالابردن سرعت بالا آمدن سایت تمامی المنت های غیر ضروری را غیر فعال نمایید. به عنوان مثال اگر از وردپرس استفاده می کنید تمامی پلاگ این های غیر ضروری را غیر فعال و ویجت هایی که بی استفاده مانده اند را حذف کنید. همچنین بهتر است تا جای ممکن از کتابخانه های JavaScript کمتری در طراحی سایت اینترنتی استفاده کنیم چرا که هر کدون از این افزونه ها سرعت سایت را کم می کنند.

۲. به سایت های مرتبط لینک بدهیم

این تفکر در میان اکثریت رایج شده است که لینک دادن به وب سایت های مرتبط با موضوع فعالیت ما کاربر ما را از سایت مان خارج می کند اما لینک سازی یکی از هوشمند ترین روش های بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو می باشد. چرا باید به سایت های مرتبط و کاربردی حتی رقبای مان لینک بدهیم؟ برای اینکه اینکار به کاربر کمک می کند و منابع بیشتری در اختیار آنها قرار می دهد.

۳. ابتدا برای کاربر بنویسیم، سپس موتور های جستجو

مطلب خود را برای کاربران بنویسیم نه برای موتور های جستجو زیرا در انتها این کاربران مان هستند که مطلب ما را می خوانند و سپس موتور های جستجو پس هر چه بیشتر بتوانیم با کاربران تعامل داشته باشیم جایگاه بهترین نزد موتور های جستجو بدست خواهیم آورد. مطلب را برای کاربرانی می نویسیم که توانایی خواندن مطلب را دارند و در انتها می توانند به مشتری های ما تبدیل شوند. موتور های جستجو هرگز نمی توانند محصولات ما را خریداری کنند و تبدیل به کاربر وفادار شوند.

۴. از ابزار های آنالیتیکس استفاده کنیم

بعد از تعیین کردن استراتژی های بهینه سازی و محتوایی استفاده از ابزار هایی مانند گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول در این راه کمک فراوانی به ما می کنند زیرا با بررسی آمار بازدید و کلیک های سایت مان در معروف ترین موتور جستجو اینترنت یعنی گوگل می توانیم بررسی کنیم کدام استراتژی ما کار می کند و کدام بازدهی برای ما کاربردی ندارد.

۵. برای هر صفحه meta description یکتا و مرتبط با آن صفحه بنویسیم

یکی از مهمترین اصول سئو که معمولا نادیده گرفته می شود استفاده از description مرتبط به جذاب برای هر مطلب و صفحه می باشد. بعد از عنوان یکی از اولین عناصر که به چشم کاربران می خورد همین توضیحات هر مطلب می باشد.

به طور کلی موتور های جستجو علاقه ای به مطالب تکراری ندارند همینطور که ما هم مطالب تکراری را در یکبار بیشتر نمی خوانیم، همینطور description های تکراری برای هر مطلب نیز همینگونه است و می بایست توضیح مختصر و مفیدی از محتوای صفحه ما بدهد. به عنوان مثال متا تگ توضیحاتات مطلب “سئو حرفه ای سایت” نمی تواند با مطلب “چگونه از سرویس های آنلاین استعلام خلافی استفاده کنیم” یک باشد.

۶. URL های خوانا داشته باشیم

آدرس های وب سایت ما می بایست خوانایی کامل داشته باشند برای مثال آدرس مطلب ویژگی های یک سایت خوب را در زیر می بینیم:

https://parvatech.ir/blog/ویژگی-های-یک-سایت-خوب-چیست

همانطور که می بینیم از روی آدرس سایت می توان به طور خلاصه به عنوان مطلب پی برد. وقتی کاربران مان نمی توانند آدرس مطالب ما را بخوانند چرا موتور های جستجو بتوانند این کار را انجام دهند؟ برای مثال می بایست از آدرس های اینچنین اجتناب کنیم؟

https://example.com/blog/23452

بهتر است در slug یا همان نامک(عنوانی که در آدرس سایت درج می شود) از تعداد کمی از کلمات استفاده کنیم که خوانایی آن را افزایش دهیم.

۷. از قدرت شبکه های اجتماعی استفاده کنیم

شبکه های اجتماعی بخشی جدایی ناپذیر از استراتژی سئو می باشند و می بایست تمام استفاده را از شبکه های اجتماعی خود داشته باشیم. با وجود اینکه گوگل شبکه های اجتماعی را به فاکتور های سئو خود اضافه نکرده است اما در بسیاری از موارد استفاده از شبکه های اجتماعی باعث بالا رفتن رتبه نزد موتور های جستجو می شود.

۸. از کلمات کلیدی عکس ها غافل نشویم

عکس ها بخش مهمی از فرآیند سئو حرفه ای طراحی سایت می باشد. گوگل بخش جدایی را فقط به عکس ها اختصاص داده است و همین نکته اهمیت عکس های سایت را به ما نشان می دهد. وقتی کاربران دنبال عکس خاصی می گردند این کلمات کلیدی عکس است که باعث می شود عکس ما در نتایج بهتر عمل کند.

 

در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که تا زمانی که مجبور نشده ایم نباید دامنه(Domain) سایت را عوض کنیم زیرا سن دامنه نیز در سئو سایت بسیار تاثیرگذار است. همینطور اگر در گذشته مطلبی منتشر کرده ایم که با وجود برو زرسانی های فراوان در دنیای طراحی سایت اعتبار خود را از دست داده است بجای نوشتن یک مطلب جدید بهتر است همان مطلب قبلی را ویرایش کنیم.

پرواتک در طی مسیر طراحی سایت اینترنتی و سئو حرفه ای سایت در کنار شماست و برای مشاوره رایگان سئو با ما تماس بگیرید.

شما هم نظرات خود و استراتژی سئو خود را برای ما در بخش نظرات پایین این مطلب بنویسید.

عکس کاربری پرواتک
درباره پرواتک
پرواتک برند نرم افزاری سرویس های آنلاین شرکت نرم افزاری رایان پروا هوشمند