ویژگی های یک سایت خوب چیست؟

هر وب سایت برای اینکه بتوانیم آن را سایت طراحی شده خوب بنامیم باید یک سری ویژگی های منحصر به فرد را دارا باشد که در ادامه این شاخص ها را تک به تک بررسی خواهیم کرد.
ویژگی های یک سایت خوب چیست؟

در دنیای وب میلیون ها وب سایت وجود دارد که نمی توان همه آنها را وب سایت خوب و بهینه دانست زیرا هر وب سایت جدای از امکانات و ابزار های سفارشی خاص خود می بایست یک سری از استاندارد ها و نکات را رعایت کند تا بتواند در فهرست وب سایت های بهینه و دارای تجربه کاربری خوب قرار بگیرد. در ادامه مهمترین این نکات را با هم بررسی می کنیم:

 • کدنویسی و طراحی بهینه
  • از اولین و مهمترین ویژگی های یک سایت خوب باید به کدنویسی و طراحی بهینه اشاره کرد. اهمیت این مورد در این است که کاربران کمتر درگیر این موضوع هستند اما سایتی که اصول طراحی حرفه ای سایت را رعایت کند علاوه بر داشتن سرعت باز شدن بیشتر رتبه بهتری را نیز خواهد داشت. برای مثال استفاده از تگ های مرتبط HTML در نقاط مختلف سایت مانند استفاده از تگ h1 برای عناوین اصلی یکی از نکات اساسی در طراحی سایت می باشد. همچنین هر وب سایت داینامیک از برنامه نویسی بخش سرور استفاده می کند که این بهینه بودن کد های این بخش نیز به سرعت و تجربه نهایی کاربر کمک فراوانی می کند.
    
 • سرور قدرتمند با میزان آپتایم(uptime) بالا
  • هر وب سایت برای اینکه به مرورگر کاربران برسد و ما بتوانیم لینک آن را باز کنیم می بایست بر روی یک سرور پشتیبانی شود که این سرور می توانند اختصاصی و یا مشترک باشد. سرور های اختصاصی مورد استفاده سایت های با ترافیک بالا که نیاز به منابع سخت افزاری بیشتری دارند می باشند. سرویس های میزبانی وب سایت نقش بسزایی در سرعت و عملکرد وب سایت دارند. در انتخاب یک سرور قدرتمند باید به میزان آپتایم یا همان زمان آنلاین بودن وب سایت دقت فراوانی کرد چرا که هر سرور نیز ممکن است در طول روز برای ثانیه یا دقایقی از دسترس خارج شود اما این زمان می بایست به کمترین حد خود برسد. امروزه اکثر سرویس های میزبانی سایت آپتایم ۹۹.۹۹٪ به معنی اینکه سایت شما در ۹۹.۹۹ درصد مواقع در دسترس کاربران خواهد بود ارائه می دهند.
    
 • رعایت اصول سئو برای بالا آمدن در نتایج موتور های جستجو مانند گوگل
  • برای اینکه بتوانیم کاربران بیشتری را جذب سایت کنیم و ترافیک سایت را بالا بریم می بایست بر روی سئو (SEO, Search Engine Optimization) یا همان بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو دقت فراوانی صرف کنیم. یک سایت خوب می بایست نکاتی مانند محتوای جذاب، کلمات کلیدی دقیق و حتی تصاویر و همچنین کد نویسی بهینه داشته باشد تا بتواند در نتایج موتور های جستجو رتبه خوبی کسب کند. به طور خلاصه تمامی موارد گفته شده در این مطلب در کنار هم باعث سئو خوب وب سایت می شوند.
    
 • بروز و معتبر بودن محتوا
  • حتما تا به امروز با این قضیه مواجه شده اید که مطلبی را جستجو می کنید و چندین سایت اول نتایج جستجو را باز می کنید اما تمامی آن ها محتوای یکسانی دارند که برای چندین سال قبل است! در این صورت چه واکنشی نشان خواهید داد؟ خسته از جستجو سایت را خواهید بست. یک وب سایت طراحی شده برای اینکه مورد توجه کاربران قرار بگیرد باید محتوای معتبر، مرتبط با موضوع فعالیت و بروزی داشته باشد.
    
 • محتوای جذاب و مرتبط با موضوع فعالیت
  • مطمئنا وقتی ما موضوعی را در موتور های جستجو سرچ می کنیم و سایتی مرتبط با آن را باز می کنیم انتظار این را داریم که به نتیجه دلخواه برسیم پس نباید با انتخاب عناوین گمراه کننده صرفا برای اینکه کاربر را به سمت سایت خود بکشانیم این تجربه بد را در ذهن کاربرانمان ایجاد کنیم همچنین در این صورت از سوی موتور های جستجو نیز مورد جریمه قرار خواهیم گرفت. اما متن ما باید کاملا خوانا و جذاب باشد تا درک آن برای کاربر راحت شود در این صورت احتمال اینکه کاربر مجددا به سایت ما بر گردد افزایش فراوانی خواهد داشت.
    
 • طراحی ظاهری کاربر پسند
  • انتخاب یک گرافیست خوب و خوش ذوق بدون شک در کسب و کار آنلاین ما تاثیر بسزایی خواهد داشت زیرا ظاهری آراسته همانطور که برای افراد جامعه پسندیده است برای وب سایت های اینترنتی نیز بسیار دلنشین خواهد بود و احتمال جذب کاربر وفادار به سایت ما را به طرز چشمگیری افزایش خواهد داد.
    
 • سهولت استفاده و تجربه کاربری بهینه
  • همانطور که در سایر بخش ها نیز به آن اشاره کردیم سهولت استفاده از سایت برای مثال کاربر ما به راحتی بتواند مطالب مورد نیازش را در سایت ما جستجو و پیدا کند تجربه خوبی را برای کاربر نهایی سایت به ارمغان خواهد آورد و همین نکته باعث می شود تعامل کاربر با سایت ما بسیار بیشتر شود.

همانطور که در این مطلب به آن اشاره کردیم یک سایت خوب صرفا با یک یا ترفند خاتمه نمی یابد و باید مجموعه ای از رفتار ها را در کنار هم داشته باشیم تا بتوانیم سایت خوبی داشته باشیم همچنین ما در پرواتک در طی مسیر رسیدن به یک سایت خوب و کاربر پسند از ابتدا با طراحی و کد نویسی بهینه سایت بر پایه قوانین سئو و در ادامه با مشاوره های حرفه ای تولید محتوا در کنار شما خواهیم بود.

عکس کاربری پرواتک
درباره پرواتک
پرواتک برند نرم افزاری سرویس های آنلاین شرکت نرم افزاری رایان پروا هوشمند
علی ایرانی می گوید:
مطلب خوبی بود. همه این نکات در کنار هم یک سایت حرفه ای را تشکیل می دهند.
رضا فرزانه می گوید:
ممنون از این مطلب خوب